Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu prowadzi wiele form działalności kulturalnej.
Realizując swoje zadania statutowe współpracuje z przedszkolami i szkołami, organizacjami społecznymi i stowarzyszeniami, kołami gospodyń, radami sołeckimi, ochotniczymi strażami pożarnymi działającymi na terenie Gminy Jedlicze.
Imprezy oraz stałe zajęcia taneczne, plastyczne oraz inne formy spędzania wolnego czasu od lat cieszą się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców. Z roku na rok przybywa chętnych osób chcących wziąć w nich udział.
Nadzór nad działalnością Gminnego Ośrodka Kultury sprawuje Burmistrz Gminy Jedlicze.
Ośrodek realizuje zadania w zakresie wychowania, edukacji i upowszechniania kultury. Prowadzi wielokierunkową działalność zgodną z założeniami polityki kulturalnej państwa oraz wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społeczeństwa Gminy Jedlicze.
Aktualnie Gminny Ośrodek Kultury ma w dyspozycji cztery obiekty. Główną siedzibą GOK jest tzw. Dom Legionowo-Strzelecki zlokalizowany w Jedliczu przy ul. Tokarskich 22. Jest tutaj mogąca pomieścić około 150 osób sala wraz z zapleczem scenicznym. W budynku tym znajduje się też Gminna Biblioteka Publiczna. Szczególnym miejscem jest zabytkowy budynek Szkoły Ludowej w Żarnowcu. Niedawno filia GOK powstała również w odrestaurowanym Dworze Stojowskich w Jaszczwi, i w zabytkowej Oficynie wokół których odtworzono występującą tu kiedyś roślinność, przywracając też otoczeniu funkcje rekreacyjne.
Gminny Ośrodek Kultury finansowany jest głównie z budżetu gminy w formie dotacji podmiotowej, która przeznaczona jest na działalność bieżącą, w zakresie realizowania zadań statutowych, pokrycie kosztów związanych z wynagradzaniem pracowników oraz utrzymaniem obiektów. Środkami uzupełniającymi budżet GOK są wpływy z prowadzonych zajęć odpłatnych oraz zwiedzania Szkoły Ludowej. Ponadto przy organizacji imprez GOK pozyskuje środki od sponsorów, dofinansowania oraz za udostępnianie powierzchni handlowych.
Działalność Gminnego Ośrodka Kultury można podzielić na kilka kategorii. Pierwsza z nich to tak zwane zajęcia stałe, które odbywają się cyklicznie przez cały rok. Łącznie bierze w nich udział około 150 osób. Zajęcia stałe to przede wszystkim:
Zajęcia taneczne
Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu działają trzy zespoły taneczne: Biedroneczki, Roztańczona Paczka, Szasse.
W najmłodszej grupie – „Biedroneczki” tańczą dzieci z klas I – III szkoły podstawowej. Grupa średnia to „Roztańczona Paczka” do której należą dzieci z klas IV – VI. Najstarszy zespół to „Szasse” w którym tańczy młodzież VII i VIII klasy SP oraz uczniowie ze szkół średnich. Raz w tygodniu odbywają się zajęcia taneczno-ruchowe dla osób 30+.
Zajęcia plastyczne
GOK Jedlicze w ramach stałej działalności prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i wszystkich zainteresowanych prowadzone przez instruktora, w tym zajęcia malowania na szkle.
Zajęcia muzyczne
Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu działa od 2013 roku Ognisko Muzyczne. W ramach zajęć prowadzona jest nauka gry na saksofonie, akordeonie, keyboardzie i gitarze klasycznej. Zajęcia prowadzone przez instruktorów rozwijają muzykalność dzieci i młodzieży oraz podstawowe zdolności muzyczne.
Zajęcia w Szkole Ludowej
Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa Muzeum Szkoły Ludowej w Żarnowcu. Znajduje się tutaj sala lekcyjna, w której można zobaczyć, jak ponad 100 lat temu wyglądały zajęcia szkolne i jakimi posługiwano się pomocami dydaktycznym. W zajęciach brały zazwyczaj udział zorganizowane grupy, które przyjeżdżały z odległych nieraz miejsc w kraju.
Zespoły muzyczne
Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu działają trzy zespoły śpiewacze: zespół „Magnolia” z Podniebyla, „Jarzębina” z Piotrówki oraz "Kolorowe Chlebianki" z Chlebnej. W repertuarze zespołów znajdują się utwory ludowe i biesiadne.
Od czerwca 2018 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu działa Kapela Podwórkowa „Tanie Dranie”. Repertuar kapeli stanowią utwory związane z folklorem miejskim, pieśni biesiadne oraz niekiedy polska muzyka filmowa.
Następną kategorią działalności Gminnego Ośrodka Kultury są imprezy, które na stałe weszły do kalendarza istotnych wydarzeń kulturalnych w Gminie Jedlicze, jak: Koncert Noworoczny, Koncert z okazji Dnia Kobiet, Wspólne Kolędowanie, Bal Karnawałowy dla dzieci, Kiermasz Wielkanocny, Prezentacje Młodych Artystów, Dożynki Gminne, Potyczki Kulinarne i oczywiście DNI JEDLICZA.
Co roku GOK organizuje różne konkursy: Noworoczny Konkurs Kolęd i Pastorałek – (tradycyjnie w okresie świąteczno- noworocznym uczniowie z terenu gminy Jedlicze mają możliwość zaprezentowania swoich talentów wokalnych śpiewając polskie kolędy i pastorałki), Konkurs na Gigantyczną Palmę Wielkanocną (przeznaczony dla uczniów szkół i przedszkoli z terenu gminy) Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej - eliminacje gminne( recytacja wierszy o tematyce patriotycznej) Przegląd Twórczości Artystycznej Szkół i Przedszkoli „PEGAZ”(prezentacja dorobku artystycznego szkół i przedszkoli z terenu Gminy Jedlicze) Powiatowy Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej- eliminacje gminne( prezentacja pieśni patriotycznych). Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej –( prezentacja wierszy rodzimej poetki Bronisławy Betlej) Konkurs Plastyczny „Strażacki trud” - etap gminny- (prace plastyczne wykonane różnymi technikami) Konkurs plastyczny „Świąteczne anioły” (konkurs na wykonanie anioła z naturalnych materiałów)
Współpraca
Kolejną kategorią działalności Gminnego Ośrodka Kultury jest współudział w imprezach organizowanych przez Rady Sołeckie i Zarządy Osiedli, szkoły, przedszkola, Koła Gospodyń, Ochotnicze Straże Pożarne, kluby sportowe czy inne stowarzyszenia działające na terenie Gminy Jedlicze. GOK w różnym sposób i w różnym stopniu współuczestniczy w tych wydarzeniach, począwszy od wzbogacania programu artystycznego danego przedsięwzięcia, po wsparcie sprzętowo techniczne. Obiekty GOK są również udostępniane na różne imprezy o charakterze kulturalnym.