W niedzielę 2 lutego br. w sali Domu Ludowego w Długiem odbyło się tradycyjnie Wspólne Kolędowanie.
W tym roku na zaproszenie Burmistrza Gminy Jedlicze Wojciecha Tomkiewicza przybyło wielu gości, wśród których obecni byli m.in.: przedstawiciele Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Rady Powiatu, proboszcz parafii w Jedliczu ks. Tadeusz Dec, władze samorządowe, Radni Rady Miejskiej w Jedliczu, sołtysi wraz z delegacjami, Dyrektorzy szkół, przedszkoli, żłobka, jednostek, druhowie OSP, Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich. Licznie przybyli również członkowie organizacji pozarządowych i stowarzyszeń m. in.: Związku Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenia Diabetyków, Klubu Abstynenta, Stowarzyszenia Turystycznego „Cyba”, Stowarzyszenia „Porębianie”, Stowarzyszenia „Nasza Piotrówka”.
Tego wieczoru na scenie jako pierwsze zaprezentowały się rodzime zespoły śpiewacze: „Jarzębina” z Piotrówki, „Kolorowe Chlebianki” z Chlebnej oraz „Magnolia” z Podniebyla przy akompaniamencie Jana Radonia.
Bogaty program artystyczny prezentujący dawne zwyczaje kolędnicze zaprezentowała grupa obrzędowa „Dłużanki” z Długiego. Poważne treści przeplatały humorystyczne scenki z Żydem, dziadem, śmiercią i diabłem. Aktorzy wykazali się niezwykłym kunsztem aktorskim, zdolnościami kabaretowymi i tanecznymi, co zostało docenione gromkimi brawami i żywą owacją zgromadzonych osób.
Następnie na scenie wystąpili laureaci Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek: Aleksandra Żołna i Nikola Ciupa z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żarnowcu oraz Paulina Kędra ze Szkoły Podstawowej w Potoku. Gorące brawa publiczności były wspaniałym podziękowaniem i wyrazem uznania dla wszystkich wykonawców.
Jako wspaniałe zwieńczenie niedzielnego wieczoru było pojawienie się na scenie Kapeli Górole. Sześcioosobowa grupa artystów z Małopolski wprowadziła publiczność w niezwykły świat dźwięków, łącząc tradycyjne melodie góralskie z nowoczesnymi brzmieniami, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Góralskie pląsy, dynamiczne rytmy i radosne okrzyki sprawiły, że nikt nie mógł usiedzieć w miejscu a nogi same rwały się do tańca.
Serdeczne podziękowania należą sią: Radzie Sołeckiej w Długiem na czele z sołtysem Ewą Michniewską i Paniom z Koła Gospodyń z Długiego za ogromny trud i pracę włożoną w przygotowanie tego wyjątkowego spotkania.