Tegoroczne obchody 106 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w Gminny Ośrodku Kultury już 8 listopada od występu przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Jedliczu. Niezwykły i wzruszający występ Małych Patriotów zachwycił wszystkich rodziców, dziadków oraz zaproszonych gości. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna radości i dumy dostojności i powagi. W niejednym oku zgromadzonych gości zakręciła się łza wzruszenia.
W sobotni wieczór 9 listopada w Dworze Stojowskich w Jaszczwi odbył się wyjątkowy koncert "(Nie) Zakazane Piosenki", który był kontynuacją świętowania Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowany on został przez XIX Drużynę Harcerską „Invictus” im. Józefa Piłsudskiego z Jaszczwi.
Na scenie pojawiło się kilkudziesięciu harcerzy. Zaprezentowano kilkanaście utworów głównie o charakterze patriotycznym i niepodległościowym, głównie pieśni z okresu II wojny św. w związku z 80 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.
Teksty piosenek wyświetlane były na ekranie, a prezentowany repertuar składał się głównie z utworów znanych i lubianych, toteż licznie zgromadzona publiczność ochoczo przyłączała się do wspólnego śpiewania. W roli konferansjera wystąpił Piotr Lubaś, który też czuwał nad całością spraw związanych z organizacją koncertu.
Z pewnością ten piękny, muzyczny wieczór jeszcze na długo pozostanie w pamięci uczestników wydarzenia.
10 listopada w Kościele Parafialnym św. Andrzeja Boboli w Potoku uczniowie Szkoły Podstawowej w Potoku zaprezentowali motaż słowno- muzyczny pt. "W Polsce bije serce świata". Patriotyczna inscenizacja w wykonaniu dzieci i młodzieży dostarczyła zgromadzonym przejmujących wrażeń i przepełnionych duchem patriotyzmu emocji.
zdjęcia: Alicja Oleś
Główne obchody Święta Niepodległości w Jedliczu odbyły się 11 listopada a rozpoczęła je msza święta w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks. prof. Tadeusza Guza oraz księdza proboszcza Tadeusza Deca. Po mszy zgromadzeni goście w asyście pocztów sztandarowych: Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu, Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu, Szkoły Podstawowej w Jedliczu, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jaszczw, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żarnowcu, OSP Jedlicze-Męcinka, OSP Jaszczew, OSP Chlebna, OSP Dobieszyn, OSP Podniebyle, OSP Potok i OSP Moderówka przemaszerowali pod Pomnik Poległych za Ojczyznę w latach 1914 – 1920.
Tu wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Gminy Jedlicze Wojciech Tomkiewicz.
Następnie przedstawiciele licznych delegacji złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem.
Hołd bohaterom oddali: Senator Alicja Zając wraz z proboszczem parafii w Jedliczu ks. Tadeuszem Decem, władze samorządowe Gminy Jedlicze: Burmistrz Wojciech Tomkiewicz, Zastępca Burmistrza Katarzyna Bęben i Przedstawiciele Rady Miejskiej w Jedliczu na czele z przewodniczącą Anną Kwiatkowską, Joanna Bril- wiceprzewodnicząca Rady Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Przedstawiciele władz i radni powiatu krośnieńskiego, Przedstawiciel posła Piotra Babinetza, Przedstawiciele koła PiS w Jedliczu, Przedstawiciel doradcy wicepremiera i ministra Obrony Narodowej i Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja, Przedstawiciele Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Jedliczu, Przedstawiciele Służb Mundurowych, Przedstawiciele Zarządu Osiedla Jedlicze-Centrum i Jedlicze – Męcinka oraz sołectwa Długie, Przedstawiciele Jedlickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Przedstawiciele jednostek oświatowych z terenu Gminy Jedlicze, Delegacja 19 Drużyny Harcerskiej "Invictus" im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi i 11 Gromady Zuchowej w Jedliczu oraz Młodzieżowej Drużyny OSP Jedlicze- Męcinka.
Następnie odbyło się uroczyste poświęcenie Kapliczki Gietrzwałdzkiej, która powstała z inicjatywy Jerzego Dudy, właściciela pracowni artystycznej w Jedliczu.
Tego dnia wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe kotyliony z barwami narodowymi, które wykonały i przypinały dzieci ze świetlic opiekuńczo – wychowawczych, którymi opiekunami są Panie Magdalena Dąbrowska, Katarzyna Kubacka Jeż, Aleksandra Świdrak oraz Beata Orzechowska.
Kontynuując wspólne świętowanie odzyskania niepodległości w Sali Domu Katechetycznego odbyło się śpiewanie polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Każdy mógł się włączyć we wspólne śpiewanie dzięki przygotowanym z tej okazji śpiewnikom. Zaprezentowali się również laureaci XVII Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej- Hubert Piękoś ze Szkoły Podstawowej w Moderówce i Magdalena Furmańska z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Żarnowcu.
Na zmarzniętych gości czekała gorąca herbata i pyszny bigos przygotowany przez Panie z KGW w Jaszczwi.