Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.
Dożynki Gminy Jedlicze rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. Dziękczynnej koncelebrowanej przez: dziekana dekanatu Krosno I ks. prał. Andrzeja Chmurę, proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Jedliczu Tadeusza Deca, proboszcza parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Józefa w Żarnowcu Wojciecha Sabika oraz ks. Jacka Pusztuka z parafii rzymsko-katolickiej p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kopytowej z udziałem rolników, delegacji dożynkowych i mieszkańców gminy Jedlicze.
Podczas mszy św. ks. dr Wojciech Sabik, proboszcz parafii w Żarnowcu odebrał oficjalnie nominację na kapelana jednostek OSP w gminie Jedlicze.
Następnie Orszak Dożynkowy w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP przeszedł na plac targowy „Mój Rynek” gdzie rozpoczęła się oficjalna część dożynek.
Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik podziękowała rolnikom za ich codzienny trud, wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładają w swoją pracę na roli oraz przekazała im pamiątkowe dyplomy, a przedstawicielom delegacji podziękowania za piękne wieńce dożynkowe.
Podczas święta rolników, nie mogło zabraknąć symbolicznego przekazania chleba. Na ręce Burmistrza Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik przekazali je starostowie dożynek, Alina i Jan Peszko z Długiego.
Następnie chleby i kołacze, przekazane przez delegacje dożynkowe z Chlebnej, Piotrówki, Żarnowca, Długiego, Jaszczwi, Moderówki, Poręb, Jedlicza- Borek, Jedlicza- Męcinki, Jedlicza- Centrum oraz dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo - Wychowawczej z Długiego zostały pokrojone i rozdane wśród uczestników dożynek.
Po oficjalnej części rozpoczął się program artystyczny. Jako pierwszy zaprezentował się zespół śpiewaczy „Jarzębina” z Piotrówki następnie zwyczaje dożynkowe przybliżyła wszystkim grupa obrzędowa „Dłużanki” z Długiego oraz zagrał zespół z Jedlicza Loose & Blues.
Wieczorem na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru: zespół Freeborn Brothers, potężna dawka radości i pozytywnej energii. Imprezę zakończył występ Kapeli Tanie Dranie, która zagrzewała wszystkich do wspólnej zabawy.
Dożynki, to również okazja do zaprezentowania lokalnych produktów oraz rękodzieła. Mogliśmy podziwiać wyjątkowe prace Stanisławy i Stanisława Siuciak, rękodzieło szydełkowe autorstwa Aliny Peszko, Lucyny Magnowskiej oraz Marii Gierek, obrazy Teresy Suskiej, grafiki Janusza Kubita.
Na placu dożynkowym pięknie prezentowały się wieńce dożynkowe wykonane z ogromną precyzją przez mieszkańców sołectw.
Scenę i plac efektownie ozdobiły rzeźby Jana Gajdy oraz dawne narzędzia rolnicze użyczone przez Janinę Twaróg i Tomasza Michniewskiego oraz snopki dostarczone przez Łukasza Twaroga.
Dla dzieci przygotowane było specjalne miasteczko, które obfitowało w szereg atrakcji i konkursów.
Serdeczne podziękowania kierujemy do:
- Jedlickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jedliczu,
- strażaków OSP Jedlicze,
- policjantów z komisariatu w Jedliczu za zabezpieczenie imprezy
oraz wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji i przygotowaniu tegorocznych dożynek.