"Pewnego dnia zobaczyłam niebo, pewnego dnia gorzko zapłakałam, pewnego dnia popełniłam wiersz pierwszy. Umówiłam się z muzą, wierną pozostałam". /Bronisława Betlej/
Życie zapisane pomiędzy wierszami…
95. rocznica urodzin wybitnej Poetki, wyjątkowej indywidualności, niezwyczajnej osoby.
Bronisława Betlej urodziła się w 26 sierpnia 1928 roku w Dominikowicach koło Gorlic. Jednak całe jej dorosłe życie związane było z Jedliczem, gdzie założyła rodzinę, pracowała, wychowywała dzieci i oczywiście tworzyła.
Rocznica urodzin Poetki to wyśmienita okazja, by przypomnieć jej twórczość, sięgnąć po jeden z wielu tomików, w których pozostawiła potomnym tysiące pięknie ułożonych „kwiatów” naszego ojczystego języka. A w każdy swój utwór starała się wkładać całe serce i duszę.
Jako poetka debiutowała w 1963 roku na łamach prasy lokalnej i ogólnopolskiej.
Była członkiem licznych klubów artystyczno-literackich; m.in. rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Klubu Literackiego Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Warszawskiego Klubu Pisarzy, Julińskiego Bractwa Literackiego, Miłośników Ziemi Krośnieńskiej i Gorlickiej, stowarzyszeń Kombatantów i Oficerów Rezerwy, a także Światowego Związku Żołnierzy AK.
Dorobek literacki poetki to 56 tomików poezji, w tym bardzo obszerna biografia "Smak czarnego chleba", w której zgromadziła ogrom historii i doświadczeń - tych dobrych i tych złych, przyjemnych i przerażających.
Tomiki z wierszami Bronisławy Betlej ukazywały się nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jej nazwisko występuje w międzynarodowym słowniku dwóch tysięcy wybitnych osobowości na świecie oraz encyklopediach wydawanych przez Cambridge. Posiadała kilkanaście tytułów, między innymi: Kobiety Roku w Literaturze na Świecie, Człowieka Roku Podkarpacia, Międzynarodowego Pisarza Roku. Była również wielokrotnie odznaczanym żołnierzem Armii Krajowej w stopniu porucznika.
W sposób szczególny Bronisławę Betlej doceniła Rada Miejska nadając jej w 1999 roku tytuł ,,Honorowego Obywatela Gminy Jedlicze". Otrzymała również nagrodę Ministra Kultury ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz „Krzyż kawalerski Odrodzenia Polski” Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za działalność literacką.
W grudniu 2016 r. Bronisława Betlej została uhonorowana przez rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich "Diamentowym Piórem" za jej bogatą twórczość literacką.
Pomimo tych wszystkich wyróżnień była skromną kobietą, która po prostu chciała robić to, co kocha najbardziej… pisać wiersze.
„Poezja powinna wyciszać. Staram się, aby moja poezja właśnie taka była. Myślę, że moje usposobienie temu sprzyja, bo z natury jestem nieśmiała” – mówiła.
Corocznie od 1994 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbywają się Konkursy Recytatorskie poezji Autorki - w 2023 roku odbędzie się już XXVIII Edycja. W konkursie aktywnie bierze udział młodzież ze szkół podstawowych i średnich Podkarpacia. Wybrane wiersze zyskały oprawę muzyczną i są wykonywane przez zespoły muzyczne oraz indywidualnych wykonawców, uświetniając różne uroczystości.
(XX Edycja Konkursu Recytatorskiego - rok 2014)
22 października 2021 r. odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji nadania Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jedliczu imienia Bronisławy Betlej, podczas której odsłonięta została pamiątkowa tablica.
Poetka była pełna entuzjazmu i radości życia. Z niezwykłą pasją opowiadała o swojej pracy i o tym, jak wiele satysfakcji sprawia jej kontakt z ludźmi czytającymi jej wiersze. Dlatego uwielbiała spotkania z czytelnikami, dziećmi i młodzieżą (odbyła ponad 1500 spotkań autorskich).
Nam – wędrowcom – pozostawiła ponadczasowe przesłanie zapisane w „Epilogu”:
„Jeśli wątpisz w swoje przeznaczenie
jeśli się lękasz odkrywać nowe karty
Pomyśl - że życie jest tylko jedno – wykorzystaj do końca – bo jest tego warte …”.