Uroczystości upamiętniające 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęła Msza Święta, celebrowana przez księdza proboszcza Tadeusza Deca. Po mszy zgromadzeni goście w asyście pocztów sztandarowych: Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu, Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu, Szkoły Podstawowej w Jedliczu, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jaszczw, Szkoły Podstawowej w Potoku, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żarnowcu, OSP Długie, OSP Jedlicze-Męcinka, OSP Jaszczew, OSP Piotrówka, OSP Podniebyle przemaszerowali pod Pomnik Poległych za Ojczyznę w latach 1914 – 1920.
Tu wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy, a okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, dziękując wszystkim mieszkańcom za aktywny udział w tak ważnym dla wszystkich Polaków święcie.
Hołd bohaterom wraz ze złożeniem kwiatów, oddały władze samorządowe Gminy Jedlicze, przedstawiciele: Sejmiku Województwa Podkarpackiego, władz Powiatu Krośnieńskiego, Rady Miejskiej w Jedliczu, partii politycznych, Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jedliczu oraz delegacje szkół.
Na pamiątkę uczestnicy obchodów otrzymali okolicznościowe kotyliony, które wykonały i przypinały dzieci ze świetlic opiekuńczo wychowawczych działających w Długiem, Piotrówce, Podniebylu oraz Porębach, a którymi opiekunami są Panie Magdalena Dąbrowska oraz Katarzyna Kubacka Jeż.
Po oficjalnych uroczystościach zapalono symboliczny znicz na grobie Generała brygady Wojsk Polskich Jana Mariana Hempla (1879-1932), który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Jedliczu.
W sobotni wieczór 12 listopada w Dworze Stojowskich w Jaszczwi odbył się wyjątkowy koncert "Z pieśnią ku Niepodległej", który był kontynuacją świętowania Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowany on został przez XIX Drużynę Harcerską „Invictus” im. Józefa Piłsudskiego z Jaszczwi.
Na scenie pojawiło się kilkudziesięciu harcerzy. Zaprezentowano kilkanaście utworów głównie o charakterze patriotycznym i niepodległościowym. Były więc pieśni legionowe, utwory z okresu międzywojennego, partyzanckie, warszawski folklor uliczny z czasów II Wojny Światowej, piosenki Powstania Warszawskiego i inna twórczość związana z polskim dążeniem do wolności i niepodległości.
Teksty piosenek wyświetlane były na ekranie, a prezentowany repertuar składał się głównie z utworów znanych i lubianych, toteż licznie zgromadzona publiczność ochoczo przyłączała się do wspólnego śpiewania. Harcerze w pięknych, kolorowych strojach z epoki zaprezentowali również polskie tańce narodowe. W roli konferansjera wystąpił Piotr Lubaś, który też czuwał nad całością spraw związanych z organizacją koncertu.
Z pewnością ten piękny, muzyczny wieczór jeszcze na długo pozostanie w pamięci uczestników wydarzenia.