"Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
Witaj maj, trzeci maj,
U Polaków błogi raj".
Uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja rozpoczęły się w Jedliczu koncelebrowaną Mszą świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył proboszcz parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Antoniego ks. Tadeusz Dec.
Tego dnia uczestnicy uroczystości otrzymali biało- czerwone wstążeczki.
Po mszy wszyscy zgromadzeni goście w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod budynek Urzędu Gminy, na którym umieszczona jest tablica poświęcona twórcom Konstytucji 3 Maja- pierwszej konstytucji w Europie.
Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Gminy Jolanta Urbanik, dziękując wszystkim mieszkańcom za przybycie i aktywny udział we wspólnym świętowaniu.
Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pamiątkową tablicą.
Za przygotowanie uroczystości oraz uczestnictwo serdecznie dziękujemy:
– księżom jedlickiej parafii
– Radnym Rady Miejskiej oraz Radnym powiatu krośnieńskiego
– pocztom sztandarowym jednostek OSP: Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlicze - Męcince, Ochotniczej Straży Pożarnej w Długiem, Ochotniczej Straży Pożarnej w Podniebylu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Moderówce,
- delegacji Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego OSP w Jedliczu,
– pocztom sztandarowym szkół, delegacjom dzieci i młodzieży oraz nauczycielom i dyrektorom: Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu ze sztandarem, Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu ze sztandarem, Szkoły Podstawowej w Jedliczu ze sztandarem, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaszczwi ze sztandarem, Szkoły Podstawowej w Dobieszynie, Szkoły Podstawowej w Potoku, Szkoły Podstawowej w Długiem, Szkoły Podstawowej w Piotrówce, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żarnowcu ze sztandarem,
– przedstawicielom instytucji działających w naszej gminie,
– delegacjom Prawa i Sprawiedliwość,
- Polskiemu Związkowi Numizmatycznemu oddział w Krośnie,
Po południu w sali Gminnego Ośrodka Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu dobyło się wyjątkowe spotkanie patriotyczne. Dzięki Polskiemu Towarzystwu Numizmatycznemu Oddział w Krośnie została zorganizowana wystawa „3 Maja w kolekcjonerstwie", którą przybliżył uczestnikom Prezes Oddziału Pan Zbigniew Więcek. Na wystawę złożyły się monety, medale, dokumenty i pocztówki upamiętniające Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Podczas spotkania podsumowany został projekt "W hołdzie pamięci Generała Wojsk Polskich - Jana Hempla" z okazji 90. rocznicy śmierci zrealizowany przez Stowarzyszenie „Nasza Piotrówka”.
O projekcie opowiedziała Prezes Stowarzyszenia Pani Józefa Uram, a sylwetkę generała brygady Jana Mariana Hempla przybliżyła Burmistrz Gminy Jedlicze Pani Jolanta Urbanik.
Jan Marian Hempel urodził się 9 kwietnia 1879 r. we Lwowie w rodzinie Kazimierza i Kazimiery z Dwernickich. Po ukończeniu jako prymus Wojskowej Wyższej Szkoły Realnej w Hranicach, Jan Hempel otrzymał awans na chorążego z jednoczesnym przydziałem do 13 Pułku Ułanów Austriackich w Złoczowie. Następnie po ukończeniu szkolenia w Wyższej Szkole Sztabu Generalnego w Wiedniu, awansował na porucznika. W latach 1912–1914 został szefem wywiadu w dowództwie XI Korpusu we Lwowie, nawiązał kontakty z kierownictwem Związku Walki Czynnej. W okresie Wielkiej Wojny Światowej był m.in. Szefem Sztabu dywizji kawalerii, następnie dywizji piechoty, dowódcą batalionu, szefem oddziału operacyjnego armii oraz delegatem na rokowania pokojowe z Rumunią.
Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1918 r., gdzie przydzielony został do Oddziału I Sztabu Głównego. W 1921 r. awansowany na stopień pułkownika Sztabu Generalnego. W latach 1923- 1924 dowódca piechoty, następnie dowódca 24 Dywizji Piechoty w Jarosławiu. 15 sierpnia 1924 r. mianowany generałem brygady. W 1928 r. przeniesiony w stan spoczynku. W 1921 r. zawarł związek małżeński z Marią z Łozińskich. Po śmierci 22 września 1932 r. został pochowany na cmentarzu w Jedliczu.
Przed południem delegacja w składzie: Jolanta Urbanik - Burmistrz Gminy Jedlicze, Marcin Filip – Zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze, Piotr Waśko - Wice Prezes Polskiego Związku Numizmatycznego w Krośnie, Zygmunt Jerzyk – Dyrektor GOK Jedlicze oraz Agata Kazalska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Edmunda Łozińskiego w Potoku wraz z uczniami złożyli na grobie rodzinnym generała kwiaty i zapalili znicze.
W pracę nad przygotowaniem biografii gen. bryg. Jana Mariana Hempla zaangażował się i wiele materiałów pozyskał Jedliczanin, historyk Pan Remigiusz Janocha.
W ramach współpracy Stowarzyszenia „Nasza Piotrówka” z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym o. Krosno wybity został okolicznościowy numizmat upamiętniający postać Generała Jana Hempla.
Etapy projektowania numizmatu przybliżył zgromadzonym Pan Mariusz Zajdel, a każdy uczestnik spotkania otrzymał go na pamiątkę wraz z okolicznościową broszurą.
O artystyczną stronę wydarzenia zadbał zespół śpiewaczy „Jarzębina” z Piotrówki oraz Pani Ilona Siwak z Ukrainy, która obecnie z rodziną mieszka w gminie Jedlicze.
Serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi Waśko – Wice Prezesowi Polskiego Związku Numizmatycznego w Krośnie za zorganizowanie wystawy, która prezentowana będzie w Urzędzie Gminy w Jedliczu.