Wieczór Patriotyczny w Jaszczwi

26 września br. w Dworze Stojowskich w Jaszczwi odbył się wyjątkowy Wieczór Patriotyczny upamiętniający przypadającą w tym roku 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Losy wojna polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 przybliżył zgromadzonym uczestnikom historyk, poseł RP Piotr Babinetz. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Kaspra Wojnara w Jedliczu „Bitwa Warszawska- Stulecie Zwycięstwa”, która przedstawiała najważniejsze fakty i postacie związane z historią konfliktu, jego przebieg i konsekwencje. Przybliżyła także sylwetki osób, które brały udział w Bitwie Warszawskiej, a spoczywają na jedlickim cmentarzu.


Tego wieczoru w parku przy Dworze Stojowskich rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, które wykonały druhny z 19 Drużyny Harcerskiej „Invictus” im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi. Pieśni przeplatane były wspomnieniami uczestników Bitwy Warszawskiej, które odczytał harcmistrz Piotr Lubaś. Wzruszona publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania, po czym nagrodziła wykonawców gorącymi brawami.


Na telebimie zaprezentowany został teledysk nakręcony przez Drużynę z Jaszczwi w 100 rocznicę wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami. Piosenka o tytule „1920” to hołd złożony żołnierzom oraz patronowi drużyny marszałkowi Józefowi Piłsudzkiemu. Słowa i muzykę napisał Piotr Lubaś. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu Gminy Jedlicze w ramach realizacji programu „W hołdzie żołnierzom Wielkiej Bitwy 1920 – 2020”.

Kolejnym punktem bardzo bogatego programu była projekcja filmu „1920 Bitwa warszawska” – polskiego filmu wojennego w reżyserii Jerzego Hoffmana, którego akcja rozgrywa się na tle wojny polsko-bolszewickiej.

Jak zwykle dobre wrażenie pozostawił po sobie występ Kapeli Podwórkowej „Tanie Dranie” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu. Zespół na zakończenie wieczoru zaprezentował się w patriotycznym repertuarze.