Uroczysta Gala na zakończenie XXV Konkursu Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej

O poezji
Nie jest łatwe
i nie mieści się
w regułach-
poezji skrzydła
wiotkie-
słowu
potrzeba echa
by zaistniało…
/Bronisława Betlej – „To tylko myśli” 1999/

15 listopada br. w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu odbyło się uroczyste zakończenie jubileuszowego Konkursu Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej. Od 25 lat konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Mimo że Pani Bronisławy nie ma już wśród nas, ciągle żywe są słowa, które zostawiła.
Tegoroczny konkurs honorowym patronatem objęli Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz Prezes Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich Mirosław Welz.
Licznie zgromadzeni goście mieli możliwość usłyszeć szczególne wspomnienia o poetce w relacji jej córki- Elżbiety Betlej. Osobiste wspomnienia, które zachowała w swojej pamięci i sercu, opowiadające o wydarzeniach, ludziach, miejscach przeplatane były poezją wyjątkowej poetki.
Podczas uroczystej gali wystąpili laureaci tegorocznego konkursu poezji, którzy za interpretacje wierszy Bronisławy Betlej w oczach jurorów zdobyli najwyższe uznanie. Nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu wręczyli: senator Alicja Zając, Elżbieta Betlej, poetka Maria Stefanik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Piotr Woźniak.
Tego wieczoru wiersze recytowali: Angelika Markowicz ze Szkoły Podstawowej Wojaszówce, Mateusz Kozielec i Amelia Śnieżek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie, Zuzanna Kalicińska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym, Martyna Zielińska ze Szkoły Podstawowej w Opaciu, Julia Jastrząb ze Szkoły Podstawowej w Długiem oraz Justyna Jakiel z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie i Jakub Lidwin z Zespołu Szkół w Jedliczu.
Galę uświetniły występy młodych artystek: skrzypaczki Kingi Tutaj i pianistki Adriany Waszeciak, którym towarzyszył Jan Radoń.
Pieśni traktujące o dolach i niedolach ludzkiego losu zaśpiewała Maria Lamers z Piwnicy św. Norberta w Krakowie. Liryczne utwory przez nią zaśpiewane doskonale wpisały się w klimat tego niezwykłego wieczoru.