„Świętojanki” w Żarnowcu

W szczególną, magiczną noc 25 czerwca spotkaliśmy się w ogrodzie Szkoły Ludowej w Żarnowcu, by wspólnie świętować „Świętojanki”- słowiańskie święto najkrótszej nocy w roku.
Tradycyjne obrzędy Świętojańskiej Nocy, miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie magicznych wieczorów, rozpalano ogniska i palono zioła oraz organizowano różnego rodzaju wróżby i tańce.
Tradycje Nocy Świętojańskiej Beskidu Niskiego przybliżył wszystkim zgromadzonym etnograf dr Tadeusz Łopatkiewicz.

swietojanki9
Po prelekcji ma scenie pojawił się zespół Freeborn Brothers, który zachwycił wszystkich swoją muzyką. Grane z sercem i duszą kawałki tej pochodzącej z Rzeszowa kapeli sprawiły, że nogi same rwały się do tańca. W tym samym czasie  Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik rozpaliła tradycyjne ognisko.

swietojanki17

swietojanki20
Kiedy zapadł zmrok przy ognisku rozpoczął się obrzęd sobótkowy. Niesamowity, taneczny spektakl przygotowały: Anna Romańczak oraz Magdalena Skiba. Wystąpiły dziewczyny z zespołu tanecznego SZASSE, Krzysztof Sajdak oraz grupa BackDraft – taniec z ogniem.

swietojanki29
Kolejną atrakcją był koncert zespołu A Gdzie To Dawniej Stroiło z Krosna. Grupa zaprezentowała piosenki, które śpiewało się na Łemkowszczyźnie w folkowo-rockowych aranżacjach.

swietojankik44
Imprezie towarzyszyły wystawy prac malarstwa i rzeźby: Zofii Kędzierskiej, Marka Więcha oraz Andrzeja Tarki. Ten ostatni przygotował także pokaz wykonania rzeźby z kawałka drewna.

swietojanki8 swietojanki10 swietojanki13
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Żarnowca oraz Strażacy z OSP w Żarnowcu zadbali o to, by nikt tego wieczoru nie był głodny.

swietojanki4

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu tej wyjątkowej imprezy.