Smaki Niepodległości- Potyczki Kulinarne w Jaszczwi

7 października br. w odrestaurowanym osiemnastowiecznym Dworze Stojowskich w Jaszczwi odbyły się po raz trzeci Potyczki Kulinarne pod hasłem „Smaki Niepodległości”.
W Konkursie na najsmaczniejszą potrawę XX – lecia międzywojennego wzięło udział dziesięć kół z gminy Jedlicze: KGW Jaszczew, KGW Moderówka, KGW Dobieszyn, KGW Żarnowiec, KGW Długie, KGW Jedlicze- Męcinka, KGW Jedlicze- Borek, Stowarzyszenie „Nasza Piotrówka”, Stowarzyszenie „Porębianie”, Miejskie Koło Kobiet Jedlicze- Centrum. Stoły uginały się od wspaniałości, pośród których znaleźć można było przepyszne gołąbki, pasztety, kartacze, kaczki, gęsi, hreczaki i mnóstwo słodkości.

Jury w składzie Bronisława Węgrzyn, Anna Dyląg, Gerard Korfanty po długich obradach postanowiło przyznać: I miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich z Jaszczwi za „Kaczkę faszerowaną naszej babci”, II miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich z Długiego za „Dłuskie stulebioki” i III miejsce Miejskiemu Kołu Kobiet Jedlicze – Centrum za „Gęś po dworsku”.

Historię dworu licznie zgromadzonym gościom przybliżył Sołtys Jaszczwi Wiesław Gajda.
Uroczystego przecięcia wstęgi, symbolizującego otwarcie zrewitalizowanego Dworu dokonali: Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Sołtys Wiesław Gajda, Radny Stanisław Twaróg oraz ks. Tadeusz Madej, który również poświęcił budynek.

Podczas spotkania można było podziwiać wystawę „Drogi Niepodległości” Zbigniewa Więcka, który z wykształcenia jest geografem, z zamiłowania numizmatykiem, kolekcjonerem, antykwariuszem. W swoich zbiorach posiada wiele ciekawych i cennych medali, monet, zdjęć, banknotów, pocztówek, pamiątkowych, okolicznościowych i rocznicowych dokumentów popularyzujących ważne wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

O oprawę muzyczną imprezy zadbały zespoły: Magnolia z Podniebyla, Zespół Łęczanie z Łęk Dukielskich oraz dzieci i młodzież ze Szkółki Wokalnej prowadzonej przez instruktora Jana Radonia, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu.