Ludzie odchodzą, słowa zostają… XXV Edycja Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej

28 i 29 października odbyła się jubileuszowa XXV Edycja Konkursu Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej w Szkole Ludowej w Żarnowcu. W święcie poezji udział wzięło 60 młodych recytatorów ze Szkół Podstawowych (z Krościenka Wyżnego, Krosna, Piotrówki, Długiego, Zalesia, Opacia, Jareniówki, Żarnowca, Rymanowa, Wojaszówki) i Szkół Średnich (z Rymanowa, Krosna, Jedlicza, Jasła).
Trzyosobowe Jury konkursowe przedstawił Zygmunt Jerzyk, z-ca Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu, który również serdecznie powitał wszystkich Uczestników Konkursu oraz ich Opiekunów. Przewodniczącym Jury został Pan Mirosław Welz – Prezes Związku Literatów Polskich oddział w Rzeszowie, oceny uczestników podjęły się również Panie: Elżbieta Betlej – córka Bronisławy Betlej oraz Krystyna Nakonieczna – nauczyciel języka polskiego. Ciepłe słowa do wszystkich zgromadzonych skierowała Pani Elżbieta Betlej, dziękując za wzięcie udziału w konkursie i pamięć o jedlickiej poetce. Zaznaczyła, że spotkania z młodzieżą bardzo cieszyły jej mamę i wyraziła szacunek dla wszystkich, którzy pochylają się nad poezją i próbują trudnej sztuki recytacji.
Jury, doceniając wysoki poziom artystyczny interpretacji tekstów uczniów szkół podstawowych przyznało w tej kategorii łącznie 4 nagrody oraz 3 wyróżnienia.
Otrzymali je:
• I nagroda – Angelika Markowicz – Szkoła Podstawowa w Wojaszówce,
• II nagroda – Mateusz Kozielec – Szkoła Podstawowa nr 10 w Krośnie,
• dwie III nagrody – Zuzanna Kalicińska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Krościenku Wyżnym, Martyna Zielińska – Szkoła Podstawowa w Opaciu
Wśród trzech wyróżnionych przez jurorów recytatorów znaleźli się:
Amelia Śnieżek – Szkoła Podstawowa w Krośnie, Julia Jastrząb– Szkoła Podstawowa w Długiem i Wiktoria Rusin – Szkoła Podstawowa w Opaciu

Drugiego dnia do Konkursu przystąpili uczniowie szkół średnich, którzy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich. Jury najwyżej oceniło siedmiu uczestników Konkursu. I tak:
• I nagrodę otrzymała Justyna Jakiel z LO w Rymanowie,
• II nagroda powędrowała do Jakuba Lidwina z Zespołu Szkół w Jedliczu,
• III nagrodę przyznano Julii Paradysz z Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie
czterema wyróżnieniami nagrodzono: Kingę Rybak – Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie,  Zuzannę Kaletę – II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle,  Aleksandrę Cieślik – Zespół Szkół nr 4 w Jaśle,  Patrycję Guzik – Liceum Ogólnokształcące w Jedliczu

Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się 15 listopada 2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu podczas Wieczoru Wspomnień o Bronisławie Betlej, na który wszystkich serdecznie zapraszamy!

Mimo że Pani Bronisławy Betlej nie ma wśród nas, ciągle żywe są słowa, które zostawiła.

Wszystkim uczestnikom gorąco gratulujemy! To była piękna uczta duchowa. Zachęcamy do udziału w przyszłym roku!

Patronat Honorowy Konkursu:
Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch