JEDLICKIE TARGOWISKO NA BIESIADZIE DOŻYNKOWEJ

Mimo że pogoda w tym roku nie była łaskawa to „Jedlickie Targowisko na Biesiadzie Dożynkowej należy zaliczyć do udanych. Już od pierwszych chwil wielbiciele dobrego jedzenia ze smakiem przyglądali się, co oferują w tym roku gospodynie i gospodarze, a było, w czym wybierać: chleb, kiełbasa, smalec, fasola, wypieki, owoce, warzywa i przetwory. Zanim przystąpiono do degustacji głos zabrał Burmistrz Gminy Jedlicze Zbigniew Sanocki, który powitał wszystkich gości, wszystkie koła i zespoły. Podziękował za przybycie gościom: Dariuszowi Sobierajowi Radnemu Województwa Podkarpackiego IV kadencji, Janowi Juszczakowi Staroście Powiatu Krośnieńskiego, Edwardowi Nowakowi Radnemu Powiatu Krośnieńskiego, a zarazem Dyrektorowi Banku PKO BP w Krośnie i jego małżonce, Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie podinspektorowi Pawłowi Owińskiemu i Janowi Tomaka – Prezesowi Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, który przybył z małżonką. Burmistrz podziękował także rolnikom za trud i ciężką pracę, wręczył dyplomy uznania dla najaktywniejszych gospodarzy. Dyplomy otrzymali: Kamil Kusiak – Moderówka, Krystyna i Zbigniew Bobusia – Żarnowiec, Alicja i Jerzy Caban – Żarnowiec, Stanisław Lubaś – Jaszczew, Piotr Twaróg – Jaszczew, Wojciech Stasiczak – Jedlicze, Leszek Król – Podniebyle, Józef Jeż – Poręby, Elżbieta Kusiak – Chlebna, Jan Łątka – Dobieszyn.

targowisko_14

Błogosławieństwa kołaczy, chlebów dożynkowych oraz potraw, pod którymi uginały się stoły dokonał ks. Ryszard Krempowicz. Starostowie wręczyli burmistrzowi Zbigniewowi Sanockiemu oraz radnemu Tadeuszowi Leśniakowi kołacze i dożynkowe chleby, którymi radni Rady Miejskiej w Jedliczu częstowali wszystkich uczestników biesiady. Biesiadnikom przygrywała kapela Dynowianie.

ksiadz_1

Podczas imprezy rozgrywane były różne ciekawe i zabawne konkurencje: rzut ziemniakiem do wiaderka, przeciąganie liny, cięcie drzewa piłą „moja twoja”, „rzut beretem Sołtysa” i „bieg w kaloszach”. Bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy z Moderówki. Pozostałe sołectwa i osiedla zdobyły drugą nagrodę, każdy wyszedł z cennym upominkiem.
targowisko_36

Oceną stołów oraz tego, co na stołach, zajmowało się jury w składzie: Zbigniew Sanocki burmistrz, Dariusz Sobieraj radny województwa, Piotr Rostek – zastępca burmistrza, Tadeusz Leśniak – wiceprzewodniczący oraz Edward Nowak – radny powiatowy. Wszystkie stoły oraz to, co się na nich znajdowało zrobiło duże wrażenie. Panowie oceniali i smakowali.

IMG_8997

Oczywiście nie zabrakło dobrej muzyki. Na początku zaprezentowały się rodzime zespoły Kamfinioki, Michniewscy z Długiego, Magnolie z Podniebyla i Jarzębina z Piotrówki. Gwiazdami biesiady byli Karczmarze, zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę pogranicza. Po nich sceną zawładnęła dziewięcioosobowa grupa górali tworzących zespół Ciupaga. Od pierwszych taktów muzyki porwał on publiczność do zabawy, która trwała do ostatnich nut.

targowisko_62

Zapraszamy do galerii zdjęć.