III Międzynarodowy Festiwal Ukraińsko-Polskiej Kultury „Razem jak rodzina” w Łanowicach

1 lipca 2018 r. w Łanowicach na Ukrainie odbył się III Międzynarodowy Festiwal Ukraińsko-Polskiej Kultury „Razem jak rodzina”. Na zaproszenie władz Samborskiej Rady Rejonowej oraz Towarzystwa Kultury Polskiej w Łanowicach Ziemi Lwowskiej na Ukrainę wybrała się delegacja gminy Jedlicze w składzie: Zastępca Burmistrza Gminy Ryszard Zagórski, sekretarz gminy Barbara Korzeniowska, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Woźniak, Zastępca Dyrektora GOK Zygmunt Jerzyk oraz Zespół „Jarzębina” z Piotrówki.


Na scenie wystąpiło około dwudziestu zespołów z Polski i Ukrainy prezentujących tańce i śpiewy ludowe. Reprezentujący gminę Jedlicze zespół „Jarzębina” z Piotrówki zachwycił autentycznością i naturalnością, skupiając szczególnie uwagę licznie zgromadzonej widowni.


Podczas pobytu na Ukrainie nie mogło zabraknąć zwiedzania pięknego Lwowa- począwszy od Placu Adama Mickiewicza, poprzez Cmentarz Łyczakowski będący najsłynniejszą lwowską nekropolią, na której pochowanych jest wiele znanych postaci polskiej a także ukraińskiej kultury i życia społecznego po cmentarz Orląt Lwowskich – obrońców polskości Lwowa w 1918 r.


Po zabytkach Lwowa oprowadzał naszą delegację mieszkający od urodzenia w tym mieście Jan Tysson- wnuk znanego architekta przełomu XIX i XX w., Jana Sasa-Zubrzyckiego – projektanta jedlickiego kościoła. Warto wspomnieć, że Pan Jan Tysson był gościem spotkania poświęconego jego dziadkowi, które miało miejsce we wrześniu 2017 r. w Jedliczu.

Łanowice to niewielka wioska położona niedaleko Sambora na Ukrainie zamieszkała w większości przez Polaków, w której znajduje się polska szkoła założona sześć lat temu z inicjatywy rodziców oraz działającego w tej miejscowości Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.