Dożynki Gminne w Dobieszynie

Tegoroczne Dożynki Gminy Jedlicze odbyły się 2 września w Dobieszynie.
Tradycyjnie święto plonów rozpoczęła msza święta w intencji rolników. Odprawiona ona została w kościele parafialnym w Dobieszynie. Zaraz po niej korowód dożynkowy prowadzony przez Starostów Dożynkowych Grażynę i Jana Kubitów – gospodarzy z Dobieszyna przeszedł na plac przy Domu Ludowym.


Przybyłych gości powitali: Burmistrz Jolanta Urbanik, Zastępca Burmistrza Ryszard Zagórski, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Woźniak, Radny Dobieszyna Ryszard Dziura, Sołtys Dobieszyna Robert Kozioł oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Dobieszyna Danuta Lorens.
Następnie delegacje zgodnie z tradycją złożyły na ręce Pani Burmistrz upieczone kołacze, które zostały podzielone i rozdane uczestnikom Dożynek.


Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć misternie wykonanych wieńców dożynkowych, które zostały przygotowane przez delegacje dożynkowe z: Jedlicze-Męcinka, Jedlicze- Centrum, Długiego, Dobieszyna, Chlebnej, Poręb, Piotrówki, Podniebyla, Potoka, Żarnowca.


Wyjątkowym wydarzeniem było nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Jedlicze” pochodzącej z Dobieszyna misjonarce siostrze Ksawerze Michalskiej ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, która, na co dzień pracuje w Thiaroye-Gare w Senegalu. Prowadzi tam przychodnię dla nieuleczalnie chorych, zdobywa leki, żywność a także służy dobrym słowem i pomocom.


W części artystycznej zaprezentowały się: dzieci ze Szkoły Podstawowej z Dobieszyna, Zespół Śpiewaczy Magnolia z Podniebyla, Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Piotrówki oraz goście z Ukrainy- Łanowiczanie. Na scenie nie mogło zabraknąć działająca od niedawna przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedlicza Kapeli Podwórkowej. Obecnie w skład kapeli wchodzi sześciu muzyków, którym przewodzi pracownik GOK Jan Radoń.
Jak przystało na prawdziwą podwórkową kapelę artyści zaprezentowali bardziej i mniej znane piosenki podwórkowe. Bogaty repertuar muzyków bardzo podobał się zgromadzonej publiczności, która nagradzała wykonawców gromkimi brawami.