11 listopada mieszkańcy gminy Jedlicze uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny koncelebrowaną przez ks. dr Marcina Kapłona oraz księdza proboszcza Tadeusza Deca. Po mszy zgromadzeni goście w asyście pocztów sztandarowych: Szkoły Podstawowej w Jedliczu, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jaszczw, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żarnowcu, OSP Długie, OSP Jedlicze-Męcinka, OSP Jaszczew, OSP Żarnowiec przemaszerowali pod Pomnik Poległych za Ojczyznę w latach 1914 – 1920.
Tu wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy, a okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik.
"Jestem niezmiernie szczęśliwa, że po wspólnej modlitwie mogliśmy w spokojnych sercach i pod tym pięknym cichym niebem razem odśpiewać ‘Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy’, że możemy razem kontemplować te piękne słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Patriotyzm, który ma różne odcienie. Patriotyzm, który nas tutaj dzisiaj przyprowadził, abyśmy oddali hołd naszym bohaterom, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę"- mówiła Jolanta Urbanik, Burmistrz Gminy Jedlicze.
Następnie przedstawiciele licznych delegacji złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem.
Hołd bohaterom oddały: Władze samorządowe Gminy Jedlicze na czele z Burmistrz Jolantą Urbanik wraz z proboszczem parafii w Jedliczu ks. Tadeuszem Decem, ks. dr. Marcinem Kapłonem oraz zastępcą burmistrza, przedstawiciele: władz i radni powiatu krośnieńskiego, przedstawiciele Rady Miejskiej w Jedliczu na czele z przewodniczącym Piotrem Woźniakiem, partii politycznych, Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Jedliczu, Zarządu Osiedla Jedlicze-Centrum, jednostek oświatowych z terenu Gminy Jedlicze oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Jedliczu.
Uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe kotyliony z barwami narodowymi, które wykonały i przypinały dzieci ze świetlic opiekuńczo - wychowawczych działających w Długiem, Piotrówce, Podniebylu, Porębach, Dobieszynie, Jedliczu – Męcince, Jedliczu – Borek, Moderówce, Chlebnej Żarnowcu, a którymi opiekunami są Panie Magdalena Dąbrowska, Katarzyna Kubacka Jeż oraz Beata Orzechowska.
Po oficjalnych uroczystościach zapalono symboliczny znicz na grobie Generała brygady Wojsk Polskich Jana Mariana Hempla (1879-1932), który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Jedliczu.
Kontynuując wspólne świętowanie odzyskania niepodległości w niedzielny wieczór 12 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu miała miejsce premiera spektaklu "LAWA" na motywach III części Dziadów Adama Mickiewicza w wykonaniu harcerek i harcerzy z 19 Drużyny Harcerskiej "Invictus" im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi. Widowisko wyreżyserował hm. Piotr Lubaś.
Spektakl nie tylko przybliżył wybitne dzieło Adama Mickiewicza, ale przede wszystkim pozwolił spojrzeć na to dzieło od strony bohaterów: ich problemów, dylematów, wątpliwości, marzeń i ambicji. Dzięki wspaniałej grze młodych aktorów ubranych w sugestywne kostiumy, oraz oryginalnej scenografii i muzyce widzowie mogli wczuć się w postać Konrada oraz utożsamić z młodymi bohaterami dzieła Mickiewicza. Okazało się, że utwór Mickiewicza zawiera wciąż aktualne przesłanie mówiące o patriotyzmie i gotowości poświęcenia się za kraj.
Dziękujemy bardzo za tę duchową ucztę!