100 lat Niepodległej

Uroczyste obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Jedliczu rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny w latach 1914-1920. Tego dnia w całej Polsce, jak i w wielu miejscach na świecie odśpiewany został wspólnie hymn państwowy, co było nawiązaniem do inicjatywy Prezydenta RP nazwanej „Niepodległa do hymnu”.
Na pamiątkę uczestnicy otrzymali okolicznościowe kotyliony, które przypinały druhny z Młodzieżowej Drużyny OSP Męcinka.
Następnie w Kościele Parafialnym w Jedliczu odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez księdza proboszcza porucznika Stanisława Turonia i księdza Roberta Siuzdaka. Mszę poprzedził koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu laureatów gminnych eliminacji  Konkursu Pieśni Patriotycznej: Oliwii Garbacik, Sandry Ziomek, Martyny Jajeśniak, Wiktorii Żołny i Dominika Jaśkiewicza.
Po mszy wszyscy zgromadzeni goście w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod budynek Urzędu Gminy,  gdzie została odsłonięta tablica poświęcona 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 250 rocznicy nadania Jedliczu praw miejskich. Odsłonięcia tablicy dokonali: Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Piotr Woźniak, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Ryszard Dziura, Wiceprezes oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Jedliczu Józef Tucki, zuch Gabryś Parylak z 18 Gromady Zuchów z Jaszczwi oraz proboszcz jedlickiej parafii ks. Stanisław Turoń, który również poświęcił tablicę.
Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Gminy, dziękując wszystkim  mieszkańcom za liczne przybycie i aktywny udział w tym niezwykłym święcie.
Pod tablicą upamiętniającą doniosłą uroczystość kwiaty złożyli: władze samorządowe Gminy Jedlicze, księża jedlickiej parafii, Poseł na Sejm RP Joanna Frydrych oraz reprezentant Posła Piotra Babinetza, przedstawiciel władz Powiatu Krośnieńskiego, Przedstawiciele Koła Prawa i Sprawiedliwości, Komendant Komisariatu Policji w Jedliczu, Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jedliczu, delegacje szkół i gromad  zuchowych funkcjonujących na terenie Gminy Jedlicze,  Młodzieżowa Drużyna OSP z Męcinki.
Uroczystości zakończyło wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych.